Glossy Blue Cloud with Shadow. Vector Illustration

Rozwiązania chmurowe są z nami już od wielu lat. Niestety w wielu przypadkach bardzo omijamy te rozwiązania bez poprawnego rozumienia tego terminu i usług jakie się kryją pod tą nazwą. Upraszczając definicję należy powiedzieć, że Chmura to migracja określonych zasobów z naszej serwerowni do innej lokalizacji. Zasobami mogą być:

– serwery lub zwirtualizowane stacje robocze,
– aplikacje (np. serwer pocztowy, serwer WWW, sklep internetowy, CRM itp., itd.),
– zasoby danych (np. z wykorzystaniem tak popularnych serwisów jak Google Drive, OneDrive czy Dropbox).
W tej definicji będą się mieściły nie tylko usługi hostingowane, ale i tak zwana kolokacja (czyli „wstawienie” naszego serwera do serwerowni, gdzie zapłacimy za miejsce, energię, klimatyzację i łącze. Do rozwiązań chmurowych należy również zaliczyć chmury prywatne, które organizowane są fizycznie w naszych serwerowniach i opierają się o wirtualizację (np. Hyper-V). Podstawowym elementem chmury prywatnej nie jest jednak tylko wirtualizacja ale przede wszystkim zarządzanie posiadanymi zasobami dostępnymi w serwerach (np. System Center).

Rozległość zastosowań chmurowych bardzo często potrafi przyprawić nas o zawrót głowy. Dlatego warto zasięgnąć konsultacji osób znających przedmiot nie tylko z teorii, ale i praktycznych rozwiązań, wdrożeń. Zachęcamy do kontaktu z naszym przedstawicielem, który pomoże w doborze odpowiednich rozwiązań informatycznych.